Bir gün bir kitap okudum ve bu blog’un adı kondu.

 

“Aylaklık etmek kentte yürümek sanatı demektir. Aylak ormanda yürür gibi kentte yürür, keşiflere açıktır. Yüzleri ve yerleri gözetleyerek kişisel meraklarının peşinde asfaltta bitki toplar. Aylak amatör bir sosyologdur, aynı zamanda da güçlü bir romancı, bir gazeteci, bir siyaset adamı, bir anekdot toplayıcıdır. Hoş ve ince gözlemleri, notlar almadıkça ya da suç ortaklığı yapan bir kulak yorumlarını dinlemedikçe çoğu zaman anında unutulur, kaybolur gider.”

 

Yürümeye Övgü, David Le Breton

 

1974 doğumlu, İstanbulluyum. İstanbul (Erkek) Lisesi’ni ve Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü bitirdim. Uzun yıllar çokuluslu şirketlerde pazarlama alanında üst düzey yöneticilik yaptım. 2013’te ofis hayatını bırakarak seyahat kültürü üzerine çalışmaya başladım. Üniversitelerde ve sivil toplum kuruluşlarında seyahat etmenin dönüştürücü etkisi üzerine seminerler veriyorum.

Son yirmi yıldır dünyanın az ayak basılmış rotalarına seyahat ediyorum. Eylül 2006’da bu blog’u açarak maceralarımı ‘suç ortaklığı yapacak kulaklara’ anlatmaya başladım. Türkiye’nin en eski ve aktif seyahat bloglarından biri olan ‘aylak ilsu’, 2010 Turkcell ve 2013 Momondo yarışmalarında en iyi seyahat blog’u kategorisinde ödüller aldı.

Macera sporlarına meraklıyım. 1994’ten beri dalış yapıyorum, CMAS 3 yıldız bröveli dalgıcım. Çoğu Pasifik ve Hint Okyanusu’nda olmak üzere 500’den fazla dalışım var. Kafessiz açık deniz köpekbalığı dalışları özel ilgi alanım. Dünyanın bir yerinde skydiving, mağara dalışı, yelken kanat, rafting, kar kayağı, kum kayağı, uçurtma sörfü, vadi atlayışı, ziplining gibi aktiviteler varsa, ben oradayım.

Seyahat yazılarımı Geo Türkiye, Skylife ve Mediazine dergilerinde de okuyabilirsiniz. Ayrıca, yayınlanmış seyahat yazılarımı ‘Sesli Seyahat’ adı altında Görme Engelliler Kütüphanesi için seslendiriyorum. Seyahat fotoğraflarımsa Fototrek ve İfsak’ta sergilendi, Geo ve Skylife’ta yayınlandı. Halen belgesel, kitap ve çeviri alanlarında sürüp giden projeler üzerinde çalışıyorum.

Maceralarıma ortak olmak isteyenler için, az gidilen, az bilinen, fakat çok etkileyici rotalara fotoğraf, dalış, ekstrem sporlar ya da sanat temalı özel seyahatler yapıyorum. Bu seyahatler hakkında bilgi almak isteyenler ‘Aylak Gezi Kulübü’ sekmesine göz atabilir.

Ayrıca ‘İstanbul’da Turist Olmak İsteyen Aylaklar’ için az bilinen hikayeler ve güncel tartışmalar içeren yürüyüş turları tasarlıyorum. Bu turların içeriği hakkında bilgi almak isterseniz ‘Aylak Gezi Kulübü’ sekmesine veya şu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Hakkımda daha çok bilgi isteyenler ise şu röportajlara göz atabilir:

Gezgin Soruların Mart 2014 Konuğu: Aylak İlsugezimanya_logo     Aylak İlsu ile gezmek deneyimleyemiyorsan evinde otur

 

Beni sosyal medyada 'aylakilsu' olarak takip edebilirsiniz.

Daha da sorusu olan varsa aylakilsu@gmail.com adresine bir mesaj atabilir 🙂

Aylak olmak herkesin hakkı. Yaşasın aylaklık!