Aylak Gezi Kulubü, az bilinen, az gidilen rotalara macera dolu seyahatler yapmak isteyenlerin buluşma noktasıdır.

Biz aylaklar, seyahat etmenin farkındalığı daha yüksek ve daha alçakgönüllü bireyler yarattığına inanıyoruz.

Her yeni seyahatte kendi bedensel ve zihinsel sınırlarımızı zorluyoruz. Maceraperest bir ruhla yola çıkıyoruz. Ekstrem sporları, heyecan dolu aktiviteleri denemekten korkmuyoruz. Doğayla bütünleşmekten ve adrenalinden haz alıyoruz.

Seyahat ederken konfor değil, temizlik ve güvenlik arıyoruz. Konaklamak için beş yıldızlı oteller yerine, düşük yıldızlı otelleri ve pansiyonları tercih ediyoruz. Bazen çadırda, bazen yerel bir aile yanında kalıyoruz. Her türlü ulaşım aracına biniyoruz. Bazen uçakla, bazen at sırtında, bazen tekneyle, bazen motosikletle seyahat ediyoruz.

Meraklıyız, yeniliklere açığız. Daha önce denemedimiz tatları açıkfikirlilikle yiyoruz, içiyoruz. Gittiğimiz yerde illa Türk damak tadına uygun lezzetlerin peşinde koşmuyoruz.

Etik turizmi önemsiyoruz. Gittiğimiz yerde bıraktığımız etkinin bilincinde, neden olduğumuz uzun vadeli değişimin farkındayız. Sorumlu davranıyoruz. Çocuklara şeker vermiyor, yetişkinlerin dilenmesine neden olacak davranışlar sergilemiyor, hayvanların neslini tüketen ya da kaçak avcılığa neden olan hediyelik eşyaları satın almıyoruz. Pazarlık ederken düşürmeye çalıştığımız miktarın bazen karşımızdaki için bizim için olduğundan daha önemli olabileceğini aklımızdan çıkarmıyoruz. Mutlaka yerel rehberlerle çalışıyor ve doğru şekilde ücret ödediğimizden emin oluyoruz.

Farklı kültürleri hayvanat bahçesi ziyaret eder gibi ziyaret etmiyor, dışarıdan bakıp geçmiyoruz. Kimsenin hayatına izinsiz girmiyor ve izinsiz görüntü almıyoruz. Dünyada bizim bildiğimizden farklı doğrular, kurallar ve alışkanlıklar olduğunu unutmuyor, tanıştığımız herkese saygı duyuyor ve olduğu gibi kabul etmek için gayret sarf ediyoruz.

Yol arkadaşlarımızı da tanımayı önemsiyor, gruplarımızı küçük ve samimi tutuyoruz.

Seyahatlerimize az zamanda çok şey sığdırıyor, ama gittiğimiz yere teğet geçmiyor, yaptığımız programın hakkını veriyoruz.

Ve son olarak, aylaklık etmenin herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz.